Za nami kolejne europejskie święto muzealnictwa, tym razem obchodzone przez Muzeum Okręgowe w Sieradzu w siedzibie Muzeum Walewskich w Tubądzinie. Hasłem przewodnim było dziedzictwo krajobrazu i krajobraz dziedzictwa. Tubądzin, jako siedziba rodowego muzeum, stworzonego przez Kazimierza Walewskiego, jak żadne inne miejsce nadawało się do zaprezentowania wkładu tego zasłużonego dla kultury sieradzkiej i krajoznawstwa oraz muzealnictwa polskiego zbieracza i kolekcjonera. Kazimierz Walewski ze wszystkich sił przez całe życie starał się chronić dziedzictwo własnego rodu, ziemiaństwa polskiego i mieszkańców ziemi sieradzkiej. Jego życie i dzieło, które po sobie pozostawił w postaci wspaniałej kolekcji archiwaliów, obrazów, rzemiosła artystycznego a nawet zabytków archeologicznych, było kanwą oprowadzania turystów, którzy zaszczycili nasze muzeum w niedzielne popołudnie. Wszystko to odbyło się w historycznym parku i we wnętrzach dworu, których dzieje wrastania w krajobraz okolicy i dziedzictwo, jakie po sobie pozostawili prze kilkaset lat ich właściciele, uzupełniały historię rodu Walewskich. Impreza, w której wzięło udział łącznie kilkanaście osób spotkała się z przychylnym przyjęciem zwiedzających, którzy, jak jeden mąż zadeklarowali chęć ponownych odwiedzin. Oczywiście serdecznie wszystkich zapraszamy, oraz tych, którzy czytają te słowa!