W dniu 06.11.2018r., w Muzeum Okręgowym w Sieradzu odbyło się  spotkanie poświęcone jubileuszowi 100 rocznicy odzyskania niepodległości. W ramach projektu „Niepodległa Polska 1918”, uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 pod kierunkiem Włodzimierza Kacprzaka, zaprezentowali  wykład historyczny, będący fascynującą opowieścią o wydarzeniach historycznych i wielu sławnych postaciach, które miały wpływ na losy naszego państwa. Ta niecodzienna lekcja historii o patriotyzmie i szacunku do symboli narodowych, połączona została z mini koncertem w wykonaniu  uczniów  Państwowej Szkoły Muzycznej w Sieradzu. Uczniowie pod opieką prezesa  Towarzystwa Muzycznego „Fermata” Sławomira Cieślaka, zaprezentowali  kilka utworów polskich, które w latach niewoli niosły ukojenie ale też dawały otuchę i  pobudzały do walki o wolność. W spotkaniu uczestniczyli  również artyści węgierscy, Aleksandr Kabanov i  Inna Baryczewa-Kabanov. Autorzy prac malarskich, które stworzone zostały z myślą o uszanowaniu historii i dążeń narodowo-wyzwoleńczych w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Obrazy państwa Kabanov, można obejrzeć do 23 listopada  w sali wystawowej Rynek 2 w Sieradzu.