12 marca 2019 r. odbyło się otwarcie wystawy „Sztuka naiwna w kolekcji Tomasza Szymczaka”

Sztuka naiwna, jest tworzona przez artystów niewykształconych, nieprofesjonalnych. Charakteryzuje ją subiektywny punkt widzenia artysty odwołującego się do życia codziennego, otaczającej rzeczywistości ale także do świata magicznego i symbolicznego. Malarstwo to charakteryzuje się deformacją przestrzeni, głębi perspektywicznej i brakiem cieniowania. Odznacza dużym przywiązaniem do szczegółu i dokładnością w prezentowaniu scen z życia, otaczającej architektury czy pejzażu jak również fantastycznych stworów lub postaci związanych z religią. Treści te mogą pokazywać przedstawione wydarzenie w różnym czasie na jednej płaszczyźnie. Obrazy te ukazują bardzo ciekawe, zaskakujące często dziecinne spojrzenie na świat namalowany w sposób barwny, nierzadko złożony, wręcz zatłoczony elementami czy postaciami.

Na wystawie prezentowanych jest 75 prac różnych autorów wśród których można odnaleźć takie nazwiska jak: Nikifor Krynicki, Erwin Sówka, Josip Generalić, Jan Pelczarski, Tadeusz Żak, Henryk Żelaśkiewicz, Władysław Luciński, Stanisław Zagajewski i inni. Wystawę można zwiedzać do 28 kwietnia 2019 r.