Na 110-lecie urodzin pioniera kosmonautyki Arego Szternfelda Muzeum Okręgowe w Sieradzu wraz z Pocztą Polską przygotowały okolicznościową kartkę pocztową. Została ona zaprezentowana podczas spotkania w sali muzealnej z wystawą stałą o Szternfeldzie.

Na początek ciekawostka o pisowni jego nazwiska, bo we wczesnych dokumentach był to Sternfeld, a potem Szternfeld. Skąd ta zmiana – wyjaśnia Jerzy Kowalski, dyrektor muzeum w Sieradzu: – Ponieważ sieradzanie wymawiali jego nazwisko Szternfeld, w latach 60. oficjalnie napisał on w liście, że w związku z tym wyraża zgodę na to, by zmienić pisownię właśnie na taką. A nawiasem mówiąc Sternfeld to po niemiecku ‘gwiezdne pole’. Czyli już w nazwisku była zapowiedź wspaniałej przyszłości jego posiadacza.

Promocja kartki pocztowej (zaprojektowanej przez plastyka muzeum, Karolinę Antczak) jest początkiem obchodów roku Szternfeldowskiego w Sieradzu. Jego zakończeniem ma być VI Sieradzka Konferencja Kosmiczna w październiku. A na obchody roku Szternfeldowskiego złożą się m.in. projekcje filmu „Ary Szternfeld – nawigator kosmicznych tras” i spotkanie sieradzkich przedsiębiorców i samorządowców z przedstawicielem Związku Pracodawców Sektora Kosmicznego. Dyrektor Jerzy Kowalski zapowiada też powrót do idei budowy w regionie sieradzkim astrobaz, czyli małych obserwatoriów astronomicznych służących edukacji młodzieży. Rok temu w muzeum spotkała się w tej sprawie samorządowa grupa inicjatywna, ale ponieważ po listopadowych wyborach w kilku samorządach zaszły zmiany personalne, konieczne będzie wznowienie rozmów w nowym gronie.

Spotkanie promocyjne kartki pocztowej i rocznica urodzin Arego Szternfelda stały się okazją do przypomnienia wystawy stałej, przygotowanej w muzeum. Mimo że ma ona charakter stały, wciąż jest w trakcie organizowania i będzie modyfikowana w miarę zdobywania nowych eksponatów, nie tylko dotyczących bezpośrednio Szternfelda. Ekspozycja, nosząca tytuł „Od idei Szternfeldowskich do osiągnięć współczesnej kosmonautyki”, ma pokazywać przekrój badań kosmosu, również prowadzonych przez polskich inżynierów. Promocja kartki zakończyła się zwiedzaniem wystawy.

T.O.