PROTOKÓŁ Z OBRAD JURY

25 maja 2019 r. w Sieradzkim Parku Etnograficznym odbyły się XVIII Spotkania Folklorystyczne Polski Centralnej „ Od Kujawiaka do Oberka – autentyzm i inspiracje ”. Impreza plenerowa nad którą patronat objął Starosta Sieradzki i Prezydent Miasta Sieradza,  zorganizowana została przez Muzeum Okręgowe w Sieradzu i Łódzki Dom Kultury a  wsparcia finansowego udzieliło  Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ze środków pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Sieradzkie spotkania, promujące kulturę ludową i folklor mają charakter konkursu i biorą w nich udział kapele ludowe oraz instrumentaliści grający na tradycyjnych instrumentach. Artyści rywalizowali w kategoriach, kapel autentycznych, kapel opracowanych, solistów-instrumentalistów oraz zespołów inspirowanych folklorem. W konkursie  łącznie zaprezentowało się ponad 100 artystów z powiatów: sieradzkiego, kaliskiego, łowickiego, opoczyńskiego, mazowieckiego,  rawskiego, skierniewickiego, tomaszowskiego i zgierskiego. Kryterium oceny jury była autentyczność wykonywanych utworów ludowej kultury muzycznej, której przyglądali i przysłuchiwali się uznani etnografowie i muzykolodzy. Umiejętności kapel, jak i solistów zostały wysoko ocenione ale najważniejszym celem była popularyzacja i dokumentacja tradycji autentycznego muzykowania ludowego Podczas trwania imprezy można było podziwiać piękne i kolorowe prace zaproszonych  do współpracy sieradzkich twórców ludowych oraz spróbować swoich sił w lepieniu i formowaniu na kole garncarskim naczyń glinianych pod okiem p. Izabeli Domańskiej.  Wysłuchano też  koncertu kapeli sieradzkiej, której występ  spotkał się z bardzo żywym przyjęciem zebranych na widowni, biorących następnie udział w tańcach przed sceną. Przegląd swoją obecnością zaszczycił p. Mariusz Bądzior, Starosta Sieradzki gratulując wszystkim wykonawcom oraz życząc jednocześnie dalszych sukcesów w kolejnych konkursach.

Klauzula zgody na przetwarzanie danych osobowych

Triennale wycinanki ludowej województwa łódzkiego