13 maja odbyła się w Muzeum Okręgowym w Sieradzu kolejna edycja ogólnopolskiego wydarzenia jakim jest NOC MUZEÓW. Jak co roku nasza placówka przygotowała atrakcje, na które przybyło wielu gości.
Tę wyjątkową noc rozpoczęło otwarcie wystawy „Czarka czy filiżanka. Akcesoria do kawy, herbaty i czekolady z XVIII – XX w”. Na wystawie zgromadzono zabytki z Muzeum Okręgowego w Sieradzu, Muzeum Miasta Zgierza, Muzeum Zamku w Oporowie, Muzeum Miasta Pabianic, Muzeum im. Dunin-Borkowskiego w Krośniewicach, Sieradzkiego Klubu Kolekcjonera i Hobbysty, Galerii J w Łodzi, Domu Aukcyjnego – Rynek Sztuki w Łodzi, Galeria Moniki Rudolf w Łodzi, dr n. med. Andrzeja Papiewskigo. Kuratorem wystawy jest dr Łukasz Grzeszczak, który bardzo ciekawie opowiadał o prezentowanych zabytkach i oprowadzał po ekspozycji przybyłych na wernisaż gości. Uczestnikiem wernisażu był także Starosta Sieradzki Mariusz Bądzior, któremu składamy podziękowanie za objęcie wystawy patronatem honorowym.
Kolejnym punktem programu był pokaz dokumentów będących własnością Arkadiusza Balcerzaka, prezesa Sieradzkiego Klubu Kolekcjonera i Hobbysty.
Następnie na scenę sali audiowizualnej wkroczyli rekonstruktorzy: Grupa Rekonstrukcyjna 10. Batalionu Saperów i Bractwo Rycerskie Ziemi Sieradzkiej. Obie grupy zaprezentowały ciekawe zabytki a dużym zainteresowaniem cieszyły się ich prelekcje i pokazy.
Uzupełnienie wiedzy dotyczącej historii Sieradza i Tubądzina można było zdobyć na wyświetlanych filmach.
Ponieważ była piękna pogoda, można było odpocząć na ławeczce na placu muzeum i częstować się ciasteczkiem, popijając kawą czy herbatą a także posilić się kromką chleba ze smalcem i kiszonym ogórkiem.
Ostatnim punktem programu była prezentacja skarbu srebrnych monet z Podłężyc, wypożyczonych na tę okoliczność z Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi. O monetach, licznym zainteresowanym, opowiadał kierownik działu numizmatycznego tego muzeum – Piotr Chabrzyk.
Podczas wydarzenia dzieci i młodzież mogły wziąć udział w zajęciach plastycznych odbywających się na wystawie prezentującej malarstwo Zygmunta Andrychiewicza. Podczas tych zajęć uczestnicy losowali karty ze szkicami obrazów artysty. Należało odnaleźć przedstawione na kartach obrazy na sali wystaw. Następnie dokładnie przyjrzeć się kolorystyce i spróbować odtworzyć ją, używając przygotowanych materiałów plastycznych. W zajęciach wzięła udział spora grupa uczestników a najmłodszym chętnie pomagali rodzice. W tym roku gościliśmy około 1000 osób. Za udział w przygotowanej dla Państwa NOCY MUZEÓW bardzo serdecznie wszystkim dziękujemy.