Placówki kulturalne z regionu już od kilku tygodni realizują i planują kolejne działania związane z włączaniem i adaptacją uchodźców z Ukrainy. Najważniejsze z nich skierowane są na pomoc najmłodszym, którzy zostali pozbawieni domu, szkoły i przyjaciół. W tym tygodniu odbędzie się kilka inicjatyw charytatywnych, które pomogą w realizacji tego celu, a także włączą mieszkańców regionu w organizację bardzo ważnej pomocy materialnej.

Zwieńczeniem tygodnia będzie sobotnie przedpołudnie, kiedy to w różnych instytucjach odbędą się spotkania integracyjno-poznawcze pozwalające nie tylko na poznanie się wzajem, ale również na poznanie okolicy podczas specjalnych spacerów edukacyjnych i przeszłości historycznej regionu sieradzkiego. Spotkania takie organizują: Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, Centrum Informacji Kulturalnej, Młodzieżowy Dom Kultury, Biuro Wystaw Artystycznych i Powiatowa Biblioteka Publiczna i Muzeum Okręgowe w Sieradzu. Wszystkie, za wyjątkiem spotkania w bibliotece, skierowane są do całych rodzin. Sobotnie spotkanie w PBP i spacer edukacyjny skierowany jest przede wszystkich do nastolatków, którym w adaptacji pomogą rówieśnicy odpowiadając na najważniejsze dla nich pytania.

Muzeum Okręgowe w Sieradzu od najbliższego wtorku tj. 22.03.2022 r. codziennie w godzinach swojej pracy, zaprasza rodziny narodowości ukraińskiej do bezpłatnego zwiedzania wystaw w siedzibie Muzeum przy ulicy Dominikańskiej 2 oraz w oddziale Muzeum Walewskich w Tubądzinie. Dodatkowe informacje można uzyskać w Dziale Promocji Muzeum Okręgowego w Sieradzu pod nr tel. 43 8271639

Ponadto Muzeum Okręgowe w Sieradzu przedstawia następujące propozycje kierowane do uchodźców z Ukrainy:

1. Warsztaty muzealne dla dzieci i młodzieży (poszczególne zajęcia o tej samej tematyce będą dostosowane do poziomu wieku grupy dzieci) Sala edukacyjna przy  ul. Rynek 2, w której prowadzimy warsztaty pomieści maksymalnie 20 osób. 
Tematy:
– Zajęcia z gliną “gliniana zabawka” lub “naczynia z gliny lepione”
– “Wycinanka sieradzka”
– “Kolory stroju sieradzkiego” (wycinanka, malowanka)
– “Praca zielarska w aptece”
–  Warsztaty świąteczne (wielkanocne, bożonarodzeniowe)


2. Warsztaty w Sieradzkim Parku Etnograficznym dla dzieci i młodzieży – dawne zajęcia gospodarskie. (do 30 osób).
Tematy:
– “Robienie masła i sera” (warsztaty mogą się odbywać od maja)
– “Kiszenie kapusty” (warsztaty mogą się odbywać w miesiącach: wrzesień – październik)

3. Prelekcje archeologiczne dla młodzieży. ul. Zamkowa 1 (do 70 osób)
Tematy:
– prelekcja z pokazem zdjęć i zabytków “Wytwarzanie narzędzi w epoce kamienia”
– prelekcja z pokazem zdjęć i zabytków “Archeologia w regionie sieradzkim”

4. Zabawa terenowa dla dzieci i młodzieży (propozycja na wakacje)- poszukiwanie skarbu. Park Muzeum Walewskich w Tubądzinie (do 20 osób)

5. Ognisko/piknik rodzinny w Sieradzkim Parku Etnograficznym lub Muzeum Walewskich w Tubądzinie

Dysponujemy własnymi siłami, pomieszczeniami, doświadczeniem i chęcią wsparcia uchodźców w zorganizowaniu zajęć dla dzieci lub rodzin. Zajęcia są przez pracowników Muzeum prowadzone bezpłatnie. Równocześnie w myśl idei „pro publico bono” potrzebujemy tłumacza, który by nam pomógł w komunikacji z uchodźcami przy realizacji naszych projektów. Muzeum posiada materiały plastyczne do przeprowadzenia kilku zajęć oraz może zakupić kiełbaski i napoje na 2 ogniska. Jeśli znajdzie się sponsor możemy prowadzić tą działalność długoterminowo.  Na zajęcia gospodarskie w Sieradzkim Parku Etnograficznym potrzebne będą pieniądze na zakup kapusty i mleka w wiejskim gospodarstwie.

Prosimy o wcześniejsze zgłaszanie grup do Muzeum ponieważ musimy je uwzględnić w naszym kalendarzu pracy. Jeśli wygodniejszą formą byłoby zaproponowanie terminów przez Muzeum – proszę  kontakt. 509 620 400

Od poniedziałku Młodzieżowy Dom Kultury przy Tysiąclecia rozpoczyna spotkania rekrutacyjne na zajęcia plastyczne i taneczne. Szczegółów szukajcie w sekretariacie MDK. Działający tam Sieradzki Uniwersytet Trzeciego Wieku zaprasza seniorów na zajęcia z języka polskiego. W tym celu zaprasza na spotkanie rekrutacyjne 24 marca o godzinie 13:00 do budynku MDK w Sieradzu.

We wtorek 22 marca Towarzystwo Muzyczne Fermata przy Szkole Muzycznej w Sieradzu zaprasza na spotkanie rekrutacyjne dla osób utalentowanych muzycznie. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 16:00, a informacje i zapisy`uzyskacie pod numerem tel. 508 399 543.

Centrum Rozwoju Edukacji Województwa Łódzkiego w Sieradzu organizuje lekcje języka polskiego. Szczegółowy grafik i możliwość zapisów znajdziecie na stronie oraz w sekretariacie centrum.

MOSiR Sieradz w imieniu sieradzkich klubów sportowych:

*LKS MOSIR Sieradz LEKKOATLETYKA,

*PIŁKA NOŻNA DZIEWCZĄT,

*SKKK Sieradz KARATE,

*KTS Sieradz TENIS STOŁOWY,

*LKS PIAST Sieradz ZAPASY,

*SKT Sieradz TENIS ZIEMNY,

*UKS FA Sieradz PIŁKA NOŻNA CHŁOPCÓW zaprasza na zajęcia sportowe dla dzieci i młodzieży. Grafik zajęć dedykowanych znajdziecie w poszczególnych klubach.

MOSIR udostępnia stoły do gry w ping ponga i zajęcia nordic walking. Szczegóły w sekretariacie.

Sieradzkie Centrum Kultury i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Sieradzu stawiają przede wszystkim na naukę języka polskiego. Od przyszłego tygodnia w obu placówkach ruszają zajęcia dla dzieci i młodzieży.

Zarówno w bibliotece, Muzeum Okręgowym jak i Biurze Wystaw Artystycznych realizowane są bezpłatne działania, a do udziału w nich zapraszane są zarówno osoby dorosłe jak i dzieci z kraju ogarniętego wojną.

W tym tygodniu odbędzie się kilka wydarzeń w ramach działań skierowanych do uchodźców. Mają na celu zarówno zebranie wciąż niezbędnej pomocy materialnej oraz integrację środowiska.

Sieradzkie Centrum Kultury  23 marca zaprasza na Kino z Sercem dla Ukrainy. To seanse dla zorganizowanych grup szkolnych, dla których biletem wstępu są artykuły spożywcze z długim terminem przydatności do spożycia. Filmy na które zaprasza sieradzkie kino poruszają trudną problematykę i pomagają znaleźć pytania jakie stawiają sobie młodzi ludzie w obliczu zmian jakie następują w naszym kraju i w obliczu doświadczeń jakie stają się ich udziałem. Mowa przede wszystkich o uchodźcach, wzajemnej pomocy i relacjach jakie łączą ludzi z różnych krajów w obliczu przykrych doświadczeń. Są o tym jak budować mosty łączące ludzi będąc jeszcze małym człowiekiem.

W czwartek specjalny koncert organizuje Państwowa Szkoła Muzyczna. Będzie to koncert charytatywny nauczycieli, uczniów, absolwentów i przyjaciół Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Sieradzu. Rozpocznie się w czwartek o godzinie 17:00 w Teatrze Miejskim w Sieradzu, darmowe wejściówki do odbioru w sekretariacie szkoły ul. Jana Pawła II 48 w Sieradzu. Przed wejściem na koncert odbędzie się zbiórka darów na rzecz sieradzkiego MOPS-u.

Specjalne spotkanie odbędzie się również 25 marca o godzinie 18:00 w hali sportowej przy II Liceum Ogólnokształcącym w Sieradzu. Wydarzenie organizuje zespół projektu „Witajcie w naszej bajce” oraz dyrekcja szkoły.

Sobota 26 marca to cykl spacerów „Poznaj okolicę”.

Centrum Informacji Kulturalnej 10:00 – 12:00

Poznaj Okolicę – zapisy CiK Sieradz tel. 43 677 72 14

BWA w Sieradzu 10:00 – 12:00

Spotkanie dla podopiecznych DPS Sieradz

Powiatowa Biblioteka Publiczna w Sieradzu 10:00 – 12:00

Spotkanie dla integracyjne dla nastoletnich uchodźców z Ukrainy.

MOSIR Sieradz 10:00 – 12:00

Spotkanie dla podopiecznych MOPS z Hotel Trax MOSiR

Kolejne działania realizowane w trybie zorganizowanym są zaplanowane na następne tygodnie. Tymczasem szczególnie dzieci i młodzież mogą zgłaszać się do wybranych placówek w poszukiwaniu kontynuacji swojej edukacji sportowej lub artystycznej. Osoby i instytucje zainteresowane włączeniem się do wspólnych działań integracyjnych prosimy o kontakt pod adresem: takczyowakteraz@gmail.com.