23 września 2012 roku odbyły się ostatnie już spotkania w ramach cyklu “Bliżej Folkloru”. Tym razem na scenie sieradzkiego skansenu wystąpiły kolejne dwa zespoły: Sieradzka Kapela Ludowa i Kapela Ludowa Tadeusza Pietrasika. Sieradzka Kapela Ludowa, zespół istniejący nieprzerwanie od 1955 roku, zaprezentowała się w repertuarze opartym na tradycyjnych melodiach z terenu Ziemi Sieradzkiej. Kapela Ludowa Tadeusza Pietrasika działa od dwóch lat i tworzą ją artyści działający w innych zespołach folklorystycznych z okolic Ozorkowa i Poddębic. Repertuar Kapeli oparty jest na melodiach sieradzkich i łęczyckich.
W przerwach między występami zespołów zaprezentowane zostały dwie scenki nawiązujące do tradycyjnej, sieradzkiej obrzędowości weselnej. Jako pierwsza została odegrana scenka ukazująca zwyczaj zakładania wianka weselnego panie młodej. Podczas drugiego występu zaprezentowany został obrzęd oczepin. Scenki zostały odegrane przez Agatę Woźniak i Marię Bakowicz, członkinie Zespołu Obrzędowego Chojne. W rolę panny młodej wcieliła się na ochotnika Jolanta Werner solistka Sieradzkiej Kapeli Ludowej.
W trakcie trwania imprezy odbył się również pokaz ukazujący tradycyjny wyrób mioteł. Pokaz był prowadzony przez Józefa Bogusławskiego.
Dodatkową atrakcją była plenerowa prezentacja wystawy poświęconej sieradzkiej wycinance ludowej. Wystawa została przygotowana z prac najwybitniejszych sieradzkich twórczyń, m.in.: Józefy Chaładaj, Józefy Dominiak, Józefy Furmańskiej, Marii Pawlak, Wandy Gaweł i Józefy Kolasy, które znajdują się w zasobach Muzeum i nie były dotychczas pokazywane.
Elementami wystroju sceny były m.in. sieradzkie “pająki”, tradycyjne ozdoby wieszane pod sufitem wewnątrz wiejskich chałup. Prezentowane “pająki” zostały wykonane przez Kazimierę Balcerzak, Bronisławę Bednarek, Katarzynę Roszpondek i Halinę Kaczmarek, twórczynie ludowe współpracujące z sieradzkim Muzeum.