W dniach 17-18 października 2012 r. odbyła się III Sieradzka Konferencja Kosmiczna pod hasłem “Polska w Europejskiej Agencji Kosmicznej”. Konferencja zorganizowana została przez Muzeum Okręgowe w Sieradzu wraz z Centrum Badań Kosmicznych PAN, Komitetem Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN, Narodowym Centrum Kultury, Kuratorium Oświaty w Łodzi, Sieradzkim Centrum Kultury, Urzędem Marszałkowskim w Łodzi, Prezydentem Miasta Sieradza Jackiem Walczakiem oraz Starostą Sieradzkim Dariuszem Olejnikiem.
Konferencję rozpoczęło otwarcie wystawy “Per aspera ad astra. Z Sieradza do gwiazd. Ary Szternfeld 1905-1980”. Następnie z referatami wystąpili pracownicy Centrum Badań Kosmicznych PAN: prof. Romana RATKIEWICZ-LANDOWSKA z wykładem n.t. “O heliosferze – podróż do krańców ziemskiego świata”; prof. Małgorzata KRÓLIKOWSKA-SOŁTAN z wykładem n.t. “Niebezpieczne planetoidy”; dr Ryszard GABRYSZEWSKI z wykładem n.t: “Ekonomia lotów kosmicznych – transfer Szternfelda i inne orbity przejściowe”; prof. Jan BŁĘCKI z wykładem n.t. “Muzyka sfer – o falach w kosmosie” oraz dr Jakub RYZENKO z wykładem n.t. “O najnowszych technologiach kosmicznych i ich transferze do życia codziennego”.
Podczas pierwszego dnia sesję prowadził prof. Zbigniew Kłos z Centrum Badań Kosmicznych PAN. W tym dniu nastąpiło też uroczyste wręczenie nagród laureatom I Konkursu Wiedzy Kosmicznej “Polska w Europejskiej Agencji Kosmicznej”.
18 października 2012 r. z referatami wystąpili: inż. Kamil SOBCZAK z Instytutu Lotnictwa Politechniki Warszawskiej z wykładem n.t. “Pracownia Technologii Kosmicznych Instytutu Lotnictwa – dawniej i dziś”; prof. Aleksiej PAMIATNYCH z Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika PAN w Warszawa z wykładem n.t. “LEM – pierwszy polski satelita naukowy-przed startem”; prof. Piotr WOLAŃSKI Przewodniczący KBKiS PAN z wykładem n.t. “Polscy studenci w pierwszych szeregach wynalazców urządzeń kosmicznych”; dr Mateusz JÓZEFOWICZ, Prezes stowarzyszenia Mars Society Polska z wykładem n.t. “Od Studenckich łazików marsjańskich do międzynarodowych misji kosmicznych”; dr Mateusz WOLSKI z Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów, Biura Projektów Kluczowych w Warszawie z wykładem n.t “Polska droga do Europejskiej Agencji Kosmicznej(ESA). Kosmiczny biznes” oraz mgr inż. Kazimierz BŁASZCZAK z Mars Society Polska z wykładem n.t. “Działalność Wieruszowskiego Koła Astronomicznego”. Sesję drugiego dnia prowadził prof. Piotr Wolański.
Konferencji towarzyszył Przegląd Filmów o Kosmosie, który odbył się 16 października 2012 r. Tego dnia w Muzeum stacjonowało również przenośne planetarium Astro Arena. 17 października w Teatrze Miejskim odbył się koncert kameralny “Z Sieradza do gwiazd” w wykonaniu Agnieszki Greinert pod kierownictwem Jerzego Wolniaka. 18 października odbyło się w Regionalnej Izbie Gospodarczej w Sieradzu spotkanie z pracodawcami na temat “Polska droga do Europejskiej Agencji Kosmicznej(ESA). Kosmiczny biznes”. Poprowadził je dr Mateusz WOLSKI (Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów, Biuro Projektów Kluczowych Warszawa), współorganizator Związku Pracodawców Sektora Kosmicznego.