Ekspozycja ukazuje wybrane elementy sieradzkiej kultury ludowej, dawne zajęcia gospodarskie, rękodzieło, obrzędowość oraz bogactwo sztuki ludowej. Na wystawie zrekonstruowane zostało wnętrze izby mieszkalnej z typowym umeblowaniem oraz charakterystycznymi zdobieniami w postaci słomianych pająków, kwiatów z bibuły oraz wycinanek. Ważnym elementem ekspozycji jest prezentacja tradycyjnego sieradzkiego stroju ludowego, zarówno kobiecego jak i męskiego. Licznie pokazane jest rękodzieło ludowe stolarstwo, rymarstwo, tkactwo, plecionkarstwo oraz garncarstwo mające długą i bogatą historię na obszarze Ziemi Sieradzkiej. Na wystawie zgromadzono też tradycyjne, w większości wykonane z drewna, narzędzia rolnicze, m.in. bronę laskową z poł. XIX w.