W dniach od 28.03 – 15.04.2022 r.,  “Lekcje Wielkanocne” dla dzieci i młodzieży szkolnej to pomysł Muzeum Okręgowego w Sieradzu na zapoznanie się z tradycjami Świąt Wielkanocnych oraz ludowymi zwyczajami wiosennymi. Czym jest Wielkanoc? Dlaczego w tym okresie ozdabia się jajka? Czy zając wielkanocny istnieje naprawdę? W trakcie lekcji uczestnicy poznają tajemnice, jakie kryją się za poszczególnymi zwyczajami towarzyszącymi świętom Wielkiej Nocy. Muzealnicy  z  sieradzkiego muzeum przygotowani są na pytania, skąd te świąteczne zwyczaje się wzięły, czy są one popularne jedynie w Polsce i jaki jest ich związek z nadchodzącą wiosną. Nie zabraknie również działań plastycznych – uczestnicy i uczestniczki zajęć wykonają pisanki, palmy i pasyjki wielkanocne.

W sumie odbyło się 12 lekcji, w których łącznie wzięło udział 236 uczestników. W zajęciach brały udział  dzieci i młodzież z następujących placówek oświatowych: Przedszkola nr 3 w Sieradzu, oddziału przedszkolnego Szkoły Podstawowej w Chojnym, sieradzkie Szkoły Podstawowe nr 4,6 i 10, Zespołu Szkół Katolickich w Sieradzu, Zespołu Szkół Specjalnych w Warcie oraz pensjonariusze Środowiskowego Domu Samopomocy w Rożdżałach.

Organizatorzy warsztatów pragną podziękować p. Sylwestrowi Gajewskiemu z Goszczanowa, który kolejny już raz przekazał nieodpłatnie jajka, wykorzystywanych do tworzenia pisanek podczas zajęć.