15 stycznia została otwarta wystawa czasowa „Malarstwo na pocztówce ze zbiorów Arkadiusza Balcerzaka”. Właściciel kolekcji jest prezesem Sieradzkiego Klubu Kolekcjonera i Hobbysty działającego przy Spółdzielczym Domu Kultury w Sieradzu. Ekspozycja ukazuje niewielką część zbiorów pana Balcerzaka, które liczą w całości około 10 tysięcy kart. Pocztówki na wystawie są prezentowane tematycznie. Pokazują portrety kobiet, pejzaże, malarstwo prymitywne, zwierzęta, kwiaty, tematy świąteczne i wiele innych.  Są także ciekawostki takie jak potówki na korku czy sklejce, o nietypowych rozmiarach, malowane ręcznie lub o tematyce egzotycznej.

Pocztówka została wprowadzona 1 października 1869 roku, na terenie Austro-Węgier. Po pewnym czasie rozwiązanie to przyjęli również Niemcy, Brytyjczycy, Szwajcarzy i inne kraje europejskie. Sam polski termin pocztówka zawdzięczamy Henrykowi Sienkiewiczowi, który wygrał w 1900 roku konkurs (pod pseudonimem Maria z R.) na zwięzłą nazwę ilustrowanej karty pocztowej. W 1899 roku w Krakowie zorganizowano Pierwszą Wystawę Ilustrowanych Kart Pocztowych, a rok później kolejną, w Warszawie.

Wystawa w Muzeum Okręgowym w Sieradzu pokazuje różnorodność  pocztówek polskich i zagranicznych a także pasję jaką jest kolekcjonowanie tych dziś coraz rzadszych form komunikowania się.

Do zwiedzenia wystawy zapraszamy w dniach 15.01 – 24.02.2019 r.