W 120. rocznicę urodzin zasłużonej sieradzkiej nauczycielki Marii Kodjaszewskiej, w naszym muzeum odbyło się kolejne wspomnieniowe spotkanie w ramach Studium Regionalnego.

Prelegent Mirosław Paszkowski, emerytowany nauczyciel i były uczeń M. Kodjaszewskiej, przedstawił jej życiorys. Urodziła się 23 lutego 1897 r. w Ustkowie koło Jeziorska. Po śmierci ojca przeniosła się wraz z matką do Sieradza. W czasie I wojny światowej ewakuowana została w głąb Rosji. Tam w Morszańsku ukończyła gimnazjum i uzyskała kwalifikacje nauczycielskie. Po zakończeniu wojny wróciła do Sieradza i z dniem 1 września 1918 r. podjęła pracę w Prywatnym Koedukacyjnym Gimnazjum Filologicznym w Sieradzu, gdzie pracowała do 1939 roku (z przerwą w latach 1936 – 1937, kiedy to pracowała w gimnazjum a Łasku). W tym okresie uzyskała na Uniwersytecie Warszawskim kwalifikacje i dyplom nauczycielski  szkół średnich i seminariów nauczycielskich w zakresie geografii z geologią oraz nauk biologicznych. Podczas II wojny światowej prowadziła tajne nauczanie w Sieradzu, kontynuowała je także po wysiedleniu w kieleckie, gdzie była członkiem Powiatowej Tajnej Komisji Egzaminacyjnej na powiat włoszczowski i olkuski. Po 1945 r. powróciła do Sieradza, gdzie pracowała w sieradzkim gimnazjum do roku 1968. Zmarła 1 czerwca 1968 i pochowana została na starym cmentarzu.

Postać Marii Kodjaszewskiej wspominana była także przez uczestników spotkania, w większości byłych uczniów sieradzkiego gimnazjum, w którym nauczycielka przepracowała prawie całe swoje zawodowe życie.

Relacja także na stronie: www.powiat-sieradz.pl .