We wtorek 23 maja 2023 r., gościem sieradzkiego Muzeum był historyk i regionalista Jan Czarnek , który wygłosił wykład pod tytułem „Mieczysław Jałowiecki – człowiek , który dla Polski kupił Westerplatte”.

Osoba Mieczysława Jałowieckiego jest jedną z  tych postaci, których poświęcenie i zaangażowanie w sprawę polską miały ogromny wpływ na losy odradzającego się po 1918 roku Państwa Polskiego, a które nie zapisały się w powszechnej świadomości historycznej. Mieczysław Jałowiecki był arystokratą, urzędnikiem i dyplomatą. Urodził się 2 grudnia 1876 r. w Syłgudyszkach na Litwie. Studiował na politechnice w Rydze, gdzie należał do polskiej korporacji akademickiej Arkonia. Kształcił się też na niemieckich uniwersytetach w Halle i Bonn. W czasie I wojny światowej służył w sztabie generalnym armii rosyjskiej. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, z polecenia Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego w 1919 r. został wyznaczony generalnym delegatem Ministerstwa Aprowizacji w Gdańsku, a tym samym najwyższym rangą przedstawicielem rządu polskiego w tym mieście. Zajmował się organizacją pomocy żywnościowej dostarczanej z USA, otwierając równocześnie biuro paszportowe wydające wizy do Polski. Był też członkiem komisji do spraw gdańskich przy polskiej delegacji biorącej udział w konferencji pokojowej w Paryżu. Natomiast w 1920 r. został zastępcą komisarza generalnego RP w Gdańsku.

Od roku 1919 wykorzystując niepewną sytuację dotyczącą przyszłego statusu Gdańska, organizował wykup z rąk niemieckich wielu ważnych nieruchomości na terenie miasta i portu, w tym na półwyspie Westerplatte. Ostatecznie, w marcu 1924 r. Liga Narodów wyznaczyła Westerplatte jako miejsce przeładunku i magazynowania materiałów wojennych dla Polski oraz zezwoliła na stacjonowanie na półwyspie oddziału wartowniczego Wojska Polskiego. W 1924 r. za swą działalność dla ojczyzny Mieczysław Jałowiecki został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Złotym Krzyżem Zasługi. Po wybuchu II wojny światowej wyemigrował wraz z żoną do Wielkiej Brytanii. Na emigracji udzielał się w polskich organizacjach politycznych i społecznych. Zmarł 10 marca 1962 r. w domu opieki społecznej w Beckenham pod Londynem. Dzięki staraniom Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku szczątki Mieczysława Jałowieckiego oraz jego żony zostały sprowadzone do Polski. Uroczystości pogrzebowe odbyły się 5 grudnia 2022 r. na Cmentarzu Centralnym Srebrzysko przy ul. Srebrniki 2 w Gdańsku Wrzeszczu.