Tegoroczna Noc Muzeów, która odbyła się 17 maja, ponownie przyciągnęła tłumy miłośników kultury i historii do Muzeum Okręgowego w Sieradzu. Mimo niesprzyjającej aury jaka panowała na zewnątrz w pomieszczeniach muzeum mieliśmy za to wyjątkową atmosferę za sprawą przygotowanych na tę muzealną noc atrakcji, z których największą i chyba najbardziej wyczekiwaną była wystawa czasowa, poświęcona nie istniejącym już Zakładom Przemysłu Dziewiarskiego SIRA. Zwiedzający z ciekawością oglądali wystawione eksponaty, zapoznawali się z zachowanymi dokumentami i fotografiami co pozwoliło  spojrzeć na historię Siry z zupełnie nowej perspektywy. Późniejszy wykład Pana Andrzeja Błaszczyka wieloletniego pracownika zakładów, zgromadził pokaźną, żywo reagującą publikę, która w większości składała się z byłych pracowników tego byłego największego zakładu produkcyjnego w mieście.

Kolejnym punktem był wykład dr Marka Urbańskiego, który opowiedział zebranym o historii monety polskiej w latach 1939-1994 a następnie po wykładzie zaprosił na wspólne oglądanie specjalnie na tę okazję przygotowanej wystawy. W trakcie nocy muzeów można  było wziąć udział w konkursie wiedzy o SIRZE a szczęśliwcy, którzy poprawnie odpowiedzieli na  pytania zostali obdarowani nagrodami przygotowanymi przez Powiat Sieradzki. Dla najmłodszych przygotowane zostały tematyczne mini warsztaty rysunkowe gdzie można było spróbować swoich sił w kolorowaniu specjalnie przygotowanych szablonów. Tradycyjnie już jak w latach poprzednich  i w tym roku muzeum zaprosiło do współpracy stowarzyszenia i koła gospodyń wiejskich. Tym razem na nasz apel odpowiedziało Stowarzyszenie „Carpe Diem po Charłupsku” oraz Koło Gospodyń Wiejskich Gołuchy-Łabędzie. Dzięki tej współpracy, odwiedzający nasze muzeum mogli poczęstować się przygotowanymi na tę okoliczność przysmakami z menu regionalnych sieradzkich potraw oraz zapoznać się z działalnością kulturalno-społeczną prowadzoną przez te stowarzyszenia. Mimo pogodowych niedogodności,  zwiedzających  muzeum można było spotkać na każdej kondygnacji budynku gdzie z  zainteresowaniem oglądali  wszystkie muzealne ekspozycje. Dużym zainteresowaniem cieszyła się odnowiona sala z ekspozycją etnograficzną i chyba jak zawsze wystawa obrazów autorstwa Zygmunta Andrychiewicza.

Wieczorową już porą, muzeum zaprezentowało animowaną historię Polski, poświęconą pierwszemu królowi Polski Bolesławowi Chrobremu jako, że w roku 2025 r. obchodzimy w całym kraju 1000 Królestwa Polskiego po koronacji Chrobrego w roku 1025.  Część widowni czekała na szczególną prezentację starych, zachowanych fotografii naszego miasta    z okresu 1900-1945, pochodzacych ze zbiorów własnych muzeum oraz osób które zechciały je udostępnić. Pokaz ten zakończył 18 edycję sieradzkiej Nocy Muzeów, której patronował Starosta Sieradzki wraz z miejscowymi mediami.

Noc Muzeów 2025 po raz kolejny udowodniła, że kultura potrafi łączyć ludzi i zachwycać niezależnie od pory dnia. Za rok zapraszamy w nasze progi ponownie i obiecujemy, że i tym razem atrakcji nie zabraknie.