14 maja odbyła się NOC MUZEÓW. Zaprosiliśmy Sieradzan do Muzeum Okręgowego w Sieradzu w godzinach 16.00 – 22.00. Dla naszych gości przygotowano wiele ciekawych wydarzeń:

Dyrektor Muzeum Piotr Gutbier otworzył wystawę czasową “Afryka – tradycje i kultury” z Muzeum Miasta Pabianic, na której zostało zaprezentowanych ponad 140 zabytków z przełomu XIX i XX w. Artefakty na tę wystawę wybrała kustosz Beata Borycka, kierownik Działu Kultur Materialnych w pabianickim muzeum. Są to zabytki związane z wierzeniami i magią jak maski, fetysze, strój czarownika; gospodarstwem domowym – stołki, kosze, naczynia, fajki, łyżki; sztuką – rzeźby; muzyką – instrumenty muzyczne; bronią – dzidy, włócznie, strzały, proca, siekierki; biżuterią – kolczyki, korale, bransolety. Wystawę uzupełniają powiększenia pocztówek ukazujące codzienność dawnej Afryki Środkowej.

Na warsztatach plastycznych zorganizowanych na tę okoliczność, dzieci zainspirowane sztuką Afryki mogły wykonać swoją własną maskę z papieru. Zajęcia cieszyły się dużym powodzeniem i pokazały niezwykłe zdolności i dużą wyobraźnię małych uczestników.

Dla wszystkich interesujących się historią i zabytkami naszego regionu zaprezentowany został na ekspozycji numizmatycznej złoty skarb z Męki Księżej. Eksponowane monety to dukaty niderlandzkie, które powszechnie obiegały na terenach Rzeczypospolitej. Skarb ukryty został w męckim kościele wkrótce po roku 1788.O trzydziestu złotych monetach z XVIII w. odkrytych podczas remontu kościoła i przekazanych do Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi opowiadał Piotr Chabrzyk, kierownik Działu Numizmatycznego w Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym w Łodzi oraz dr Marek Urbański z sieradzkiego muzeum. Zostały one wypożyczone na Noc Muzeów i będą atrakcją ekspozycji w sieradzkim muzeum do 16 czerwca.

Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można było również obejrzeć umundurowanie i uzbrojenie żołnierzy z okresu wojny polsko-bolszewickiej prezentowane przez członków Samodzielnej Grupy Rekonstruktorów Historycznych, której prezesem jest Ryszard Czapiński.

W sali konferencyjnej odbyła się projekcja filmu animowanego pokazującego historię Polski od chrztu Mieszka I po wejście Polski do Unii Europejskiej.

Ponadto stała wystawa : “Z techniką Łączności przez dziesięciolecia”  omawiana była zwiedzającym przez przedstawicieli Światowego Związku Polskich Żołnierzy Łączności oddział Sieradz, obecnych podczas Nocy Muzeów.

Podczas tego wydarzenia sieradzkie muzeum odwiedziło 930 osób.

Noc Muzeów uroczyście obchodzona była także w  Muzeum Walewskich w Tubądzinie, gdzie odbył się koncert inauguracyjny Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego MELOS. Usłyszeliśmy tam utwory napisane przez kompozytorów XVIII, XIX oraz XX wieku.

Repertuar koncertu przybliżył nam twórczość fortepianową Wolfganga Amadeusza Mozarta, Fryderyka Chopina oraz Claude’a Debussy’ego. Wszyscy kompozytorzy, będący wybitnymi   przedstawicielami kolejnych, następujących po sobie epok w historii muzyki, swoją spuścizną wywarli znaczący wpływ na rozwój światowej sztuki muzycznej, także na gruncie twórczości przeznaczonej na instrumenty klawiszowe. Wykonawczyniami koncertu były znakomite pianistki, koncertujące solistki i kameralistki: Katarzyna Kling oraz Kinga Firlej – Kubica.

Obie artystki na co dzień związane są z Akademią Muzyczną im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi.

Wszystkim uczestnikom Nocy Muzeów serdecznie dziękujemy i zapraszamy w przyszłym roku.