Mamy przyjemność, jak co roku, zaprosić Państwa na Noc Muzeów. Tym razem odbędzie się ona14 maja. Zapraszamy do Muzeum Okręgowego w Sieradzu w godzinach 16.00 – 22.00. Wstęp wolny! Pracownicy muzeum będą starali się odpowiedzieć na wszystkie Państwa pytania dotyczące eksponatów na wystawach. Przygotowaliśmy również wiele ciekawych wydarzeń.

W programie:

 o godzinie 17.00 zostanie otwarta wystawa czasowa ” Afryka – tradycje i kultury” z Muzeum Miasta Pabianic. Zaprezentujemy na niej ponad 140 zabytków z przełomu XIX i XX w., wśród których można wymienić  te, związane z wierzeniami i magią jak maski, fetysze, strój czarownika; gospodarstwem domowym – stołki, kosze, naczynia, fajki, łyżki; sztuką – rzeźby; muzyką – instrumenty muzyczne; bronią – dzidy, włócznie, strzały, proca, siekierki; biżuterią – kolczyki, korale, bransolety. Wystawę uzupełniają powiększenia pocztówek ukazujące codzienność dawnej Afryki Środkowej.

Dla najmłodszych podczas Nocy Muzeów będzie kącik plastyczny, gdzie dzieci zainspirowane sztuka Afryki będą mogły wykonać swoją własną maskę z papieru.

o godzinie 18.00 zostanie zaprezentowany na ekspozycji numizmatycznej złoty skarb z Męki Księżej. 30 złotych monet z XVIII w. odkrytych podczas remontu kościoła i przekazanych do Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi zostało wypożyczonych na Noc Muzeów i będzie atrakcją ekspozycji w sieradzkim muzeum do 16 czerwca.

między godziną 16.00 a 19.00 można będzie obejrzeć umundurowanie i uzbrojenie żołnierzy z okresu wojny polsko-bolszewickiej prezentowane przez członków Samodzielnej Grupy Rekonstruktorów Historycznych, której prezesem jest Ryszard Czapiński.

Zapraszamy również do Muzeum Walewskich w Tubądzinie na godzinę 18.00, gdzie z okazji Nocy Muzeów odbędzie się koncert inauguracyjny Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego MELOS. Podczas koncertu zagrają na fortepianie artyści: Katarzyna Kling oraz Kinga Firlej-Kubica a w programie – F. Chopin, C. Debussy, W. A. Mozart. Bezpłatne wejściówki do nabycia lub rezerwacji w Muzeum Okręgowym w Sieradzu – tel: 43 827 16 39.