15 sierpnia w rocznicę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej, obchodzimy Święto Wojska Polskiego. Z tej okazji w całym kraju zostały zorganizowane uroczystości patriotyczne, festyny, pikniki i wydarzenia kulturalne. Podobnie było i w Sieradzu gdzie po części oficjalnej mundurowi zaprosili na piknik służb mundurowych w parku Staromiejskim. Nie brakowało tam różnych stoisk promocyjnych w tym min. jednostek powiatu sieradzkiego. Muzeum Okręgowe w Sieradzu wspólnie z działem promocji Starostwa Powiatowego w Sieradzu pokazało wystawę planszową pt.

SIERADZANIE UCZESTNICY WOJNY POLSKO-BOLSZEWICKIEJ 1918–1921

Wojna polsko-bolszewicka to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii Polski. Była ona nieunikniona przede wszystkim ze względu na nieustalone granice między Polską a Rosją. Wojna trwała w latach1919–1920, a jej najważniejszymi epizodami militarnymi były: wyprawa kijowska, bitwa warszawska, kontruderzenie znad Wieprza, bitwa pod Komarowem i wreszcie bitwa nad Niemnem.

Zwycięskie dla Polski kampanie na Zamojszczyźnie i nad Niemnem oznaczały ofensywę polską na wszystkich kierunkach. Został zajęty Kowel, Łuck, Równe oraz Mińsk. Polacy odrzucili Armię Czerwoną daleko od Warszawy i zajęli wszystkie terytoria, które zamieszkiwała ludność polska.

W marcu 1921 r. w Rydze doszło do podpisania traktatu pokojowego między ZSRR a Polską. Określał on warunki pokoju, przebieg linii granicznej, zbliżonej do granicy Polski po II rozbiorze. Do Rzeczpospolitej zostały włączone znaczne obszary zamieszkane w zdecydowanej części przez Białorusinów i Ukraińców – Nowogródczyzna, Polesie, Wołyń. W tym znamiennym i przełomowym okresie naszej historii nie zabrakło również sieradzan. Już w pierwszych miesiącach lipca 1920 roku zawiązał się w Sieradzu Komitet Obrony Kraju. 18 lipca do grodu nad Wartą zjechali strażacy z powiatu sieradzkiego, którzy w przyjętej rezolucji postanowili powołać pod broń wszystkich zdolnych strażaków do pułku Floriańskiego Armii Ochotniczej.

Z kolei Rada Miasta Sieradza na posiedzeniu w dniu 31 lipca 1920 roku uchwaliła jednorazową daninę na rzecz tworzenia Armii Ochotniczej. Wielką ofiarnością w tych dniach wykazali się mieszkańcy grodu nad Wartą. Tylko na wiecu w dniu 25 lipca sieradzanie przekazali na rzecz obrony Ojczyzny: 27 obrączek, 37 pierścionków, 3 broszki, 7 kolczyków, 1 dewizkę i 4 breloczki.

Dużą aktywność wykazały  również  członkinie  Narodowej  Organizacji  Kobiet  w Sieradzu, z inicjatywy których aż 200 pań zapisało się do Czerwonego Krzyża. Sie- radzkie kobiety zajmowały się głównie szyciem mundurów i pościeli dla ochotników, prowadziły punkty sanitarne i żywnościowe. Tylko w sierpniu 1920 roku gospodzie żołnierskiej wydawano dla przejeżdżających przez Sieradz żołnierzy 150 obiadów, kolacji i śniadań dziennie.

W obliczu zbliżającej się nawały bolszewickiej i zagrożenia bytu ojczyzny do walki gotowe było całe społeczeństwo. Wszyscy zdolni do służby nauczyciele szkół powszechnych w powiecie sieradzkim wstąpili do wojska. Większość urzędników państwowych oddał się do dyspozycji władz wojskowych. Do wojska wstępowali także uczniowie starszych klas sieradzkiego gimnazjum oraz harcerze. Szeregi Armii Ochotniczej zasiliło 27 druhów z I Sieradzkiej Drużyny ZHP im. ks. J. Poniatowskiego, na czele ze swoim komendantem Stefanem Cierplikowskim. Byli to młodzi chłop- cy, liczący zaledwie od 16 do 19 lat. Przypomnijmy ich nazwiska: Stefan Cierplikowski (ur. 1902), Józef Domagała (1902), Marian Jan Dwojak (1901), Ignacy Dziadek (1903), Edward Figurski (1903), Tadeusz Florczak(1902), Adam Frankowski (1901), Tadeusz Kłopotowski (1903), Józef Król (1902), Edward Kryściak (1903), Józef Kuczor (1902), Loba (1902), Stanisław Macieszewski (1902), Władysław Maleszewski (1902), Władysław Maliszewski (1904), Jan Mastalerski (1902), Ignacy Musialski (1903), Franciszek Okuń (1901), Jan Okuń (1902), Kazimierz Pawlak (1901), Kazimierz Piotrowski (1901), Zygmunt Rosiak (1901), Leon Stodulski (1903), Franciszek Wawrzynkowski (1901) i Marian Wawrzynkowski (1902). Harcerze jako pierwsi z sieradzkich ochotników wyruszyli na front już 12 lipca. Po uroczystej mszy świętej, okolicznościowych przemówieniach, przy dźwiękach orkiestry, na czele ze sztandarem z 1863 r.  niesionym przez weteranów powstania styczniowego harcerze udali    się na stacje kolejową. Żegnały ich tłumy sieradzan a z balkonów zrzucano wiązanki kwiatów.