26 maja 2013 r. w Sieradzkim Parku Etnograficznym odbyły się już XII Spotkania Folklorystyczne Polski Centralnej “Od Kujawiaka do Oberka – autentyzm i inspiracje”. Tegoroczny przegląd został zorganizowany we współpracy z Fundacją Wspierania Kultury Miasta Sieradza oraz Łódzkim Domem Kultury. Patronat nad konkursem objął Prezydent Sieradza Jacek Walczak i Starosta Sieradzki Dariusz Olejnik.
W tegorocznych Spotkaniach wzięło udział 9 kapel oraz 6 solistów-instrumentalistów. W sumie na scenie sieradzkiego skansenu wystąpiło ok. 60 artystów z powiatów sieradzkiego, łódzkiego, piotrkowskiego, rawskiego, tomaszowskiego i zgierskiego oraz Warszawy. Uczestnicy rywalizowali w trzech kategoriach konkursowych: kapel autentycznych, solistów-instrumentalistów i kapel inspirowanych folklorem. Jury w składzie: – przewodnicząca: Ewa Sławińska – Dahlig – etnomuzykolog z Łódzkiego Domu Kultury oraz członkowie: Małgorzata Dziurowicz-Kaszuba – etnograf z Łódzkiego Domu Kultury i Paweł Kieroń – etnograf z Muzeum Okręgowego w Sieradzu przyznali nagrody ufundowane przez Prezydenta Sieradza i Starostę Sieradzkiego.
Gościem specjalnym przeglądu była Kapela z Warty, której liderem jest Wiktor Baranowski. Zespół w swej twórczości sięga do skarbnicy polskiej muzyki ludowej, prezentując nowe, współczesne aranżacje często zapomnianych już utworów. W drugiej części, podczas tzw. koncertu ubiegłorocznych laureatów wystąpiła łódzka kapela Gęsty Kożuch Kurzu, którą tworzy trójka młodych ludzi zafascynowanych twórczością nieżyjącego już Stanisław Klejnasa, cenionego skrzypka ludowego. Występy Kapeli Z Warty i Gęstego Kożucha Kurzu przypadły do gustu zgromadzonej publiczności w niedzielne, słoneczne popołudnie.