27 listopada 2014 r. w Muzeum Okręgowym w Sieradzu, na stałej wystawie “Z techniką łączności przez dziesięciolecia” odbyła się szczególna uroczystość. Janina Hammer, wdowa po byłym dowódcy 15 Sieradzkiej Brygady Wsparcia Dowodzenia płk. Władysławie Hammerze, otrzymała dyplom wyróżniający zmarłego rok temu męża wpisem do Honorowej Księgi Zasłużonych dla Światowego Związku Polskich Żołnierzy Łączności.

Wyróżnienie wręczył prezes sieradzkiego oddziału ŚZPŻŁ płk Marek Lewandowski. – Zarząd Główny postanowił w tym roku wyróżnić jednego z naszych członków wpisem do księgi zasłużonych. Zaszczytu tego dostąpił nasz śp. dowódca, płk Władysław Hammer. Podjęliśmy decyzję, że wyróżnienie to wręczymy pani Janinie Hammer, wdowie po pułkowniku, w sali Muzeum Okręgowego w Sieradzu, poświęconej sieradzkim łącznościowcom. Miejsce wybraliśmy nieprzypadkowo, bo to właśnie płk Hammer był inicjatorem jej powstania – mówi Marek Lewandowski.

Obecni wspominali byłego dowódcę, opowiadając o nim jako o dobrym przełożonym, odpowiedzialnym szefie jednostki wojskowej oraz – prywatnie – jako o ciepłym, dobrym człowieku. – Życiową dewizą męża było „Szanuj ludzi”. Jeszcze kilka dni przed śmiercią mówił do naszych dzieci: „pamiętajcie, szanujcie ludzi”. Bardzo się cieszę, że jego byli podwładni również stosują się do tej zasady, bo szacunek z ich strony czuję na każdym kroku. Serdecznie dziękuję za wsparcie, za pamięć i za to, że mogę liczyć na waszą pomoc – powiedziała Janina Hammer, nie kryjąc wzruszenia.

Dyplom został przekazany podczas spotkania członków ŚZPŻŁ w sali muzealnej budynku przy sieradzkim Rynku. Jerzy Kowalski, dyrektor Muzeum Okręgowego, wspominał zasługi płk. Hammera dla upamiętnienia dziejów wojsk łączności w Sieradzu: – Powstanie tej salki i ściągnięcie tu unikatowego wyposażenia, tworzącego stałą wystawę „Z techniką łączności przez dziesięciolecia”, to głównie zasługa płk. Hammera. Włożył on bardzo wiele wysiłku, by wystawa wyglądała tak, jak wygląda i by mieszkańcy Sieradza, głównie ci najmłodsi, mogli poznawać historię wojsk łączności i historię Garnizonu Sieradz – skomentował.

Wystawa została otwarta 6 grudnia 2012 roku i od początku cieszy się ogromnym zainteresowaniem odwiedzających, szczególnie młodzieży. Oprowadzającymi są zazwyczaj byli żołnierze sieradzkiej jednostki, którzy na prezentowanym sprzęcie pracowali podczas służby. Na otwarciu wystawy obecny był również i płk Hammer.

Płk Władysław Hammer dowodził sieradzką jednostką przez 8 lat – od 1986 do 1994 roku. W 2009 roku został wybrany wiceprezesem Zarządu Głównego ŚZPŻŁ. Zmarł dokładnie rok temu – 28 listopada 2013.

T.O.