Prezydent Miasta Sieradza Pan Paweł Osiewała zaprasza Państwa i mieszkańców na otwarcie wystawy ” Przyjaciele. Cierplikowski/Dunikowski”, która odbędzie się w najbliższy czwartek 30 czerwca o godz. 15.00 w Muzeum Okręgowym w Sieradzu. Wystawa jest częścią Festivalu Open Hair, który odbędzie się w dniach 22, 23 i 24 lipca 2016 r.

               Dwie wybitne i ekscentryczne postaci i sztuka, która związała ich na ponad pół wieku… “Przyjaciele. Cierplikowski / Dunikowski” – wystawa prezentująca twórcze relacje artystów – Antoine’a Cierplikowskiego i Xawerego Dunikowskiego, już od czwartku 30 czerwca będzie dostępna dla zwiedzających w Muzeum Okręgowym w Sieradzu. 

Na wystawie “Przyjaciele. Cierplikowski / Dunikowski” prezentowanych jest ponad 30 eksponatów: rzeźb, obrazów, fotografii i szkiców ukazujących przyjaźń Mistrzów. Po raz pierwszy, w rodzinnym mieście Antoine’a, „króla fryzjerów, fryzjera królów” będzie można zobaczyć prace na co dzień dostępne w Królikarni w Warszawie. Wśród prezentowanych eksponatów znajdą się m.in.: „Tchnienie” i drewniana rzeźba „Ewa I” autorstwa Xawerego Dunikowskiego.  

Antoni Cierplikowski w swoich wspomnieniach „Antoine. J’ai coiffé le monde entier” przywołuje moment, w którym po raz pierwszy spotkał Xawerego Dunikowskiego. Było to w 1914 roku, kilka miesięcy po przyjeździe artysty do Paryża (…) Antoine często podkreślał, że ich przyjaźń rozpoczęła się podczas sesji pozowania do portretu, który zamówił u rzeźbiarza. Wówczas także narodziła się w nim samym, jak pisał, chęć pracy w materiale rzeźbiarskim. Antoni Cierplikowski swoją przyjaźń i szacunek dla Xawerego Dunikowskiego wyraził także poprzez przekazanie swojej kolekcji dla powstałego muzeum rzeźbiarza w warszawskiej Królikarni. 

Wystawa “Przyjaciele. Cierplikowski / Dunikowski” , której organizatorem jest Urząd Miasta Sieradza, została przygotowana przez Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni, we współpracy z Muzeum Okręgowym w Sieradzu. Będzie można ją obejrzeć bezpłatnie w godzinach pracy Muzeum Okręgowego w Sieradzu do dnia 4 września 2016 roku.