Na pierwszym, w nowym roku muzealnym spotkaniu w ramach Muzealnego Studium Regionalnego, o „Sieradzkich ścieżkach mistrza Antoinea”, opowiedział we wtorek 21.01.2020r., regionalista Jan Pietrzak. Sieradzanin, Antoni Cierplikowski (1884-1976) był jednym z najsłynniejszych fryzjerów w dziejach, tworzącym nowe trendy modowe w układaniu fryzur. Z fryzjerstwem zetknął się po raz pierwszy w wieku 11 lat. Naukę zawodu rozpoczął w Łodzi, by w 1901 roku wyjechać do Paryża. W 1910 roku miał już swój zakład fryzjerski. Dzięki aktorce teatralnej Ève Lavallière,  wylansował nową fryzurę a’la garçon, czyli na chłopczycę, która w połączeniu z sukienkami Coco Chanel stała się początkiem nowego wizerunku kobiety po pierwszej wojnie światowej. Do swojego zawodu podchodził wyjątkowo poważnie, uważał się perfekcjonistę a wybierając uczesanie dla klientek nie znosił głosu sprzeciwu. Imperium fryzjerskie i kosmetyczne, które stworzył Antoni Cierplikowski obejmowało kilka kontynentów. W latach 20 ubiegłego wieku, mistrz Antoni przyleciał do Polski własnym samolotem i przelatując nad rodzinnym Sieradzem zrzucał z samolotu kwiaty oraz drobne prezenty. Po śmierci swojej żony w 1969 postanowił wrócić do Polski  a szczególnie do Sieradza gdzie wiódł później spokojne i mało wystawne życie. Cierplikowski zmarł 5 lipca 1976 roku w wieku 92 lat. Został pochowany na miejscowym cmentarzu zaś jego prawa ręka spoczywa na francuskim cmentarzu Passy.