W dniu 31 stycznia o godzinie 16.00 w Muzeum Okręgowym w Sieradzu w ramach „Studium Regionalnego”, odbyło się spotkanie poświęcone 160 rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. O podejmowanych działaniach powstańczych, zachowaniu ziemiaństwa i kleru w naszym regionie w latach 1863/64, opowiadał Tomasz Gibki, kierownik oddziału Muzeum Walewskich w Tubądzinie. Za punkt rozpoczynający działania zbrojne na terenie powiatu sieradzkiego uznaje się datę z 22 na 23 stycznia 1863 r., kiedy to ma miejsce zbiórka pierwszego, uzbrojonego oddziału powstańczego w lasach w okolicy Miedźna pod dowództwem, młodego 21-letniego Józefa Oksińskiego. Zebrani w sali konferencyjnej muzeum z uwagą prześledzili w specjalnie przygotowanej na tę okoliczność prezentacji, działania różnych oddziałów i grup powstańczych oraz ich dowódców m.in. wspomnianego Józefa Oksińskiego, Makarego Drohomireckiego, generała Edmunda Taczanowskiego, operujących w okolicy Sieradza, Błaszek i Złoczewa. W oparciu o mapę powiatu sieradzkiego omówione zostały miejsca bitew oraz potyczek, które przyszło toczyć powstańcom z regularnym wojskiem rosyjskim oraz oddziałami kozackimi. Pan Tomasz Gibki w swym wystąpieniu wskazał również na represje jakie spotkały ludzi, miasta, osady czy nawet klasztory z naszego regionu zaangażowane w działania powstańcze. We wtorkowym spotkaniu wziął również udział pan Bartłomiej Perski, który zaprezentował zebranym kilka archiwalnych, rodzinnych i nieznanych wcześniej fotografii dzięki którym przybliżył postać swojego przodka Michała Perskiego pochodzącego ze Złoczewa i jednocześnie uczestnika wydarzeń 1863/64.
„Dziadek rzeczywiście walczył w powstaniu i choć nie mamy na to w domowych archiwach materiałów to jednak są opracowania historyczne, które wskazują, że z Moskalami miał walczyć m.in. w słynnej bitwie pod Sędziejowicami. W rodzinnym Złoczewie zawsze był szanowany i uczestniczył jako gość honorowy w uroczystościach patriotycznych, czy kościelnych. Po Michale niestety niewiele się zachowało. To głównie oryginalna fotografia w mundurze i z szablą wykonana na początku XX wieku – mówił sieradzanin Batłomiej Perski, młodszy od swego dziadka powstańca styczniowego dokładnie o 127 lat”
Michał Perski (1844-1929) urodzony w Złoczewie. Jako nastolatek uczestniczył w Powstaniu Styczniowym. Za męstwo w boju odznaczony Krzyżem Niepodległości z Mieczami. Awansowany do stopnia ppor. Wojska Polskiego. Zmarł jako weteran w Złoczewie.