25 września o godzinie 16.00 została otwarta wystawa czasowa “W Krainie Teriaku i Cantharis” z kolekcji technika farmacji Mateusza Danielczyka. Jest to 10. jubileuszowa wystawa Pana Mateusza. W tym samym dniu o godzinie 11.30 odbył się wykład autora wystawy skierowany do młodzieży, w którym uczestniczyli uczniowie sieradzkich szkół: Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. M. Dąbrowskiej oraz II Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego. Młodzież miała również okazję zapoznać się z kolekcja prezentowana na wystawie. Wystawę oglądać można do końca października 2020 r.
Mateusz Danielczyk ur. 14.05.1994 r. – technik farmacji, specjalista z dziedziny ziołolecznictwa i fitoterapii, członek Królewskiego Ogrodu Botanicznego w Edynburgu oraz Stowarzyszenia Inteligencji Polskiej, pasjonat botaniki, zoologii, mineralogii i historii farmacji. Z aptekarstwem nie rozstaje się na co dzień, a w swoim domu udało mu się odtworzyć XIX – wieczną aptekę, której nadał nazwę „Pod Orłem”. W 2017 r. jego zbiory można było oglądać na wystawie „Dawna farmacja – w krainie opium
i driakwi” w MiPBPw Bełchatowie, w 2018 r. w Muzeum Farmacji w Łodzi, a w 2019 roku na Zamku Królewskim w Piotrkowie Trybunalskim oraz w Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola. Od 2017 r. jest Koordynatorem Wojewódzkim Stowarzyszenia Magistrów i Techników Farmacji, a także czynnym członkiem Polskiego Towarzystwa Zielarzy i Fitoterapeutów, Polskiego Towarzystwa Chemicznego oraz Polskiego Czerwonego Krzyża i Polskiego Komitetu Zielarskiego. Sygnatariusz Konfederacji Gietrzwałdzkiej. Jego dewizą życiową są słowa: „Ora eta labora”- „Módl się i pracuj”. Prywatnie wielbiciel muzyki lat dwudziestych i trzydziestych.
Nieocenioną skarbnicą praktycznej medycyny ludowej, była dla młodego aptekarza jego prababcia – Marianna Nowak. Dożyła ona sędziwego wieku 95 lat i zanim odeszła do wieczności, zdążyła przekazać autorowi wystawy swą bezcenną wiedzę. Nauczyła go stawiania baniek oraz jak stosować pijawki, a także sposobu użycia i właściwości ziół leczniczych, jak również sporządzania maści, naparów, odwarów, nalewek i syropów.
Kolekcja obejmuje zbiory dotycząca historii farmacji i ziołolecznictwa od wieku XV do lat 70-tych XX wieku. Koncepcją wystaw jest ocalenie od zapomnienia wspaniałych i wzniosłych dziejów farmacji oraz zachowanie tego dziedzictwa dla przyszłych pokoleń. Łączy się to z ogromnym umiłowaniem zawodu aptekarza i patriotyzmem autora.
Najcenniejszym z eksponatów jest pochodzący z Jerozolimy, a datowany na 1464 r. mosiężny, częściowo srebrzony, ozdobny pojemnik na olejek mirrowy oraz szkatułka wykonana z kości słoniowej wraz z łyżeczką, służąca do przechowywania wonności datowana na 1529 rok.
Obecnie kolekcja liczy prawie 1200 eksponatów i stale się rozrasta. Zbiory Mateusza Danielczyka obejmują m.in. zabytkowe szkło apteczne, utensylia, moździerze, przyrządy pomiarowe, porcelanę apteczną, w tym pojemnik majolikowy na zioła, wagi apteczne, mikroskop z 1852 roku, a także narzędzia do zbioru i przygotowywania preparatów z ziół. Obecne są również opakowania po lekarstwach, ampułki
(w tym ampułka morfiny z 1920 roku), kosmetyki m.in. puszka po kremie Nivea z 1937 roku i puder różany z 1941 roku, a także narzędzia chirurgiczne i ginekologiczne z lat 20 i 30 XX wieku, w tym strzykawka metalowo – szklana z 1880 roku. W kolekcji można znaleźć również wiele suszonych roślin i ich części: korzeni, kory, kwiatów, liści, w tym wiele rzadkich okazów – roślin egzotycznych
i zamorskich takich jak kora chinowca, kondurago, cebula morska, zarodki kola, strąk i nasiona kakaowca, kwiat i owoc męczennicy, rośliny aromatyczne: kłącze imbiru, alpinię lekarską, cynamon cejloński, śródziemnomorskie: oliwkę europejską, rozmaryn lekarski, cytrynę.
Nie brakuje również zielarskich osobliwości: teriaku, korzenia mandragory, bulwy salepu, kwiatu dziewięćsiłu. Osobnym, a jednocześnie bardzo ciekawym działem są trucizny roślinne. Można tutaj znaleźć między innymi opakowanie siarczanu atropiny z 1918 roku, fiolkę z pilokarpiną z 1895 roku, opium wraz z makówką maku lekarskiego, liść pokrzyku wilczej jagody, korzeń i nasiona tojadu, lulka czarnego czy wreszcie zarodniki Buławinki Czerwonej – sporysz. Obecna jest również fachowa, aptekarska literatura: Farmakopea Austriacka z 1834 roku, Elementarz Farmaceutyczny z 1769 roku, Podręcznik mineralogii z 1909 roku, czy biały kruk dawnej bibliografii zielarskiej – karta z zielnika niemieckiego, pochodząca z 1590 roku. Od niedawna oczy zwiedzających cieszy również reprint Zielnika Syreniusza z 1613 roku.
Bardzo interesującym wyróżnikiem jest tzw. gabinet osobliwości świata farmacji. Nikogo nie zdziwi fakt wyeksponowania przez kolekcjonera głowy krokodyla, koralowców, skorupy żółwia, cantharis, castoreum, naturalnej ambry, manny jesionowej, samorodków bursztynu, cynobru, konika morskiego, ziemi świętej z Jerozolimy, według której Bóg ulepił Adama, raka rzecznego, pancerza kraba czy ryby najeżki.
Mateusz Danielczyk posiada również dawne recepty lekarskie oraz fotografie dokumentujące pracę aptekarza przed II Wojną Światową. W 2020 roku przypada dziesiąta, jubileuszowa wystawa młodego technika farmacji. Mateusz tworzy, a także jest współautorem wystaw od 14 roku życia.