W Muzeum Okręgowym w Sieradzu dobiegła końca druga edycja warsztatów pisania ikon. Odbywały się one przez cztery weekendy. Uczestnicy wykonali ikony z wizerunkiem Matki Bożej Eleusy.  Jest to typ ikonograficzny przedstawień Matki Bożej z Dzieciątkiem, ukazujący Marię, która trzyma małego Chrystusa i pochyla głowę, aby przytulić swój policzek do policzka syna.

Prowadzący zajęcia to ikonopisarz, autor książek i pielgrzym – Roman Zięba

 W tegorocznej grupie uczestnikami były zarówno osoby, które brały udział w poprzednich warsztatach, jak i te, mające styczność z pisaniem ikon po raz pierwszy. Prace zostały wykonane tradycyjną techniką malowania temperą na zagruntowanej desce, na którą nakładane są poszczególne warstwy malatury Używa się w tym celu suchych sproszkowanych pigmentów, zazwyczaj pochodzenia ziemnego lub mineralnego rozpuszczając je w żółtku zmieszanym z białym winem. Najpierw ciemne barwy, później rozświetlenia, kolory szat oraz kolor tła, który jest wybierany indywidualnie przez każdego z uczestników. Pracę z farbami poprzedziła nauka rysunku i przeniesienie na deskę wizerunku Matki Bożej Eleusy. Technika wymaga skupienia, ciszy oraz cierpliwości. Na koniec nakładane jest złoto na nimby postaci Maryi i Jezusa.

Wynik wielogodzinnej, wspólnej pracy grupy uczestników warsztatów – zaskakuje. Skończone Ikony pokazują swoje piękno. Uczestnikom gratulujemy wytrwałości w zmaganiach z techniką, która wymaga wysiłku i uwagi na każdy ruch pędzla. Piękno ikony i jej oddziaływanie jest równie silne dziś jak przed wiekami. Ikony przetrwały wieki pomimo ikonoklazmu i zniszczeń wojennych. Dziś we współczesnym świecie nadal budzą ogromne zainteresowanie czego przykładem są choćby te warsztaty.

Uroczystego poświęcenia ikon w Bazylice kolegiackiej Wszystkich Świętych w Sieradzu dokonał ks. infułat Marian Bronikowski 9 marca.

Wspaniała uroczystość i niezwykła atmosfera pozostaną na długo. Wszystkim serdecznie dziękujemy i gratulujemy.