W dniu 04.12.2018 r. Muzeum Okręgowe w Sieradzu było gospodarzem spotkania podczas którego wyświetlono film poświęcony św. Urszuli Ledóchowskiej. Okazją do zorganizowania spotkania i projekcji filmu pod tytułem „Patriotka”, był przypadający w tym roku jubileusz 100 lat odzyskania niepodległości przez Polskę. Częścią spotkania stała się również prelekcja siostry Katarzyny Pury ze Zgromadzenia Sióstr Urszulanek w Sieradzu. Siostra Katarzyna barwnie opisała życie i działalność świętej Urszuli, podkreślając jej wielki wkład i oddanie w sprawę niepodległości Polski.
Julia Ledóchowska urodziła się 17 kwietnia 1865 r. w Loosdorf w austriackiej diecezji Sankt Pölten. Jej rodzicami byli Antoni Ledóchowski, polski emigrant polityczny i Józefina ze szwajcarskiej rodziny Salis-Zizers. Dzięki atmosferze domu rodzinnego miała szczęśliwe dzieciństwo i od najwcześniejszych lat doświadczała i uczyła się wzajemnej miłości, dobroci i radości.
W wieku 21 lat Julia wstąpiła w 1886 r. do zakonu urszulanek Unii Rzymskiej w Krakowie i przy obłóczynach otrzymała imię Urszula.
Z chwilą wybuchu I wojny światowej w 1914 r. jako poddana austriacka; wyjechała do Sztokholmu, a następnie do Danii. Wkrótce rozpoczęła działalność jeżdżąc z odczytami i organizując placówki wychowawcze. Wraz z siostrami zorganizowała ochronkę dla sierot po polskich emigrantach. Podjęła współpracę z Komitetem Pomocy Ofiarom Wojny, założonym w Szwajcarii przez Henryka Sienkiewicza. Poprzez akcję odczytową kształtowała wrażliwość społeczeństw skandynawskich na sprawę niepodległości Polski.
W 1920 r. Matka Urszula powróciła do Polski i osiadła w Pniewach koło Poznania, gdzie założyła Zgromadzenie Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego (urszulanek szarych). Siostry prowadziły szkoły i zakłady wychowawcze dla dzieci i młodzieży od przedszkola aż po uniwersytet. Prowadziły również stołówki dla studentów, ludzi samotnych i bezrobotnych. Prace te miały prawdziwie misyjny charakter, rozwijane były w trudnych warunkach na najbardziej zaniedbanych terenach – przedmieściach wielkich miast (Warszawa, Łódź).
Urszula Ledóchowska zmarła 29 maja 1939 r. podczas wizyty w Rzymie. Już wówczas mówiono, że “zmarła święta”. Jan Paweł II beatyfikował ją 20 czerwca 1983 w Poznaniu, a kanonizował 18 maja 2003 r. w Rzymie.