27 maja 2018 r. w sieradzkim skansenie odbyła się już siedemnasta edycja Spotkań Folklorystycznych Polski Centralnej „Od Kujawiaka do Oberka – autentyzm i inspiracje”. Przegląd miał formę konkursu, podczas którego artyści rywalizowali w 6 kategoriach: kapel autentycznych, kapel opracowanych, solistów-instrumentalistów, zespołów tanecznych, par tanecznych oraz zespołów inspirowanych folklorem. W konkursie wzięły udział 23 kapele, 2 zespoły taneczne, 2 pary taneczne i 7 solistów. Łącznie zaprezentowało się 105 artystów z powiatów: sieradzkiego, kaliskiego, łowickiego, opoczyńskiego, pabianickiego, piaseczniańskiego, piotrkowskiego, rawskiego, skierniewickiego, wieluńskiego, tomaszowskiego i zgierskiego. Nowym zjawiskiem było pojawienie się młodych kapel z dużych miast takich jak Łódź, Poznań i Warszawa. Obok artystów starszego pokolenia licznie wystąpili młodzi. Zgromadzona publiczność zyskała niepowtarzalną okazję obcowania z żywymi zjawiskami folkloru muzycznego i tanecznego charakterystycznymi dla Polski środkowej. 

Nagrody dla laureatów ufundowało MKiDN, Starostwo Sieradzkie i Urząd Miasta Sieradza. Dodatkową nagrodą dla części artystów była nomoinacja trzech występujących  kapel do udziału w tegorocznej edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą.

Przez cały czas trwania imprezy zaproszeni do współpracy sieradzcy twórcy ludowi prezentowali swoje prace oraz zdradzali tajniki swojego warsztatu twórczego. Na straganach można było podziwiać prace Pawła Olejniczaka (rzeźb), Anny Curuł (wycinanka), Ireny Sapiejki (koronka), Kazimiery Balcerzak (haft), Justyny Piasecznej-Gibka (papieroplastyka) i Wioletty Pisarskiej (tkactwo).

Podczas obrad jury publiczność mogła wysłuchać koncertu kapeli folkowej „Bonanza” z Otwocka.  Młodzi artyści zaprezentowali nad wyraz żywą wiązankę melodii i piosenek z lat 40-60 XX w. Występ spotkała się to z żywym aplauzem publiczności, która gromadnie ruszyła do tańca.

Tegoroczny przegląd swoją obecnością zaszczycił p. Mariusz Bąndzior, Starosta Sieradzki i Paweł Osiewała, Prezydent Sieradza.

Organizatorzy pragną podziękować wszystkim, którzy przygotowywali, wspomagali i uczestniczyli w tegorocznej edycji Spotkań Folklorystycznych Polski Centralnej „Od Kujawiaka do Oberka – autentyzm i inspiracje. Konkurs odbył dzięki dofinansowaniu projektu przez Ministra Kultury.

Do zobaczenia za rok!