Muzeum Okręgowe w Sieradzu zaprasza 30.04.2024 r. o godzinie 16:30 na wykład Barbary Cicheckiej dyrektor Muzeum Miasta i rzeki Warty w Warcie. “STANISŁAW SKARŻYŃSKI harcerz, pilot, bohater”

125 rocznica urodzin Stanisława Skarżyńskiego  / ur. 1 maja 1899  w Warcie/, pułkownika pilota Wojska Polskiego, kawalera Orderu Virtuti Militari, pierwszego Polaka, który przeleciał Atlantyk, ustanawiając przy tym światowy rekord odległości lotu.

8 maja 1933 na jednomiejscowym samolocie polskiej konstrukcji, RWD-5 bis (znaki SP-AJU), adaptowanym do dalekiego lotu, jako pierwszy Polak przeleciał nad południową częścią Oceanu Atlantyckiego z zachodniego wybrzeża Afryki (Saint Louis w Senegalu) do  Maceió w Brazylii. Wystartował do lotu 7 maja o godz. 23:00. Przelot trwał 20 godz. 30 min., z czego 17 godz. 15 min. nad oceanem. W ten sposób – wynikiem 3582 km – ustanowił międzynarodowy rekord odległości w klasie samolotów turystycznych, o masie własnej do 450 kg. Do legendy przeszedł m.in. fakt, iż Skarżyński odbył lot w garniturze, a nie kombinezonie pilota.