Muzeum Walewskich w Tubądzinie mieści się we dworze zbudowanym w 2 poł. XVIII w. przez Macieja Zbijewskiego h. Rola, kasztelana konarskiego sieradzkiego. Od 1891 r., dwór wraz z liczącym 284 ha majątkiem ziemskim, przeszedł na własność Kazimierza Stanisława Walewskiego h. Kolumna, potomka rodu, który swymi korzeniami sięga XIV w. Kazimierz S. Walewski, historyk – amator, genealog i heraldyk, admirator nie tylko przeszłości swojego rodu, ale także historii Ziemi Sieradzkiej, zgromadził w swym dworze niezwykle cenne zbiory, od paleontologicznych poprzez archiwalia, na zbiorach sztuki kończąc. Ozdobę kolekcji stanowiły portrety Walewskich z XVII-XX w.

W czasie II wojny światowej dwór zajęli osadnicy niemieccy. Wówczas część zbiorów ulega zniszczeniu, bądź rozproszeniu. Po wojnie, majątek rozparcelowano a dwór zamieniono na mieszkania dla pracowników rolnych miejscowego PGR-u.

W latach 70-tych XX w., podjęto decyzję o utworzeniu we dworze tubądzińskim, filii Muzeum Okręgowego w Sieradzu. Po kilku latach renowacji, dnia 25 października 1984 r. otwarto Muzeum Wnętrz Dworskich w Tubądzinie, gdzie prezentowane są charakterystyczne wnętrza dworskie – salon, bawialnia, biblioteka, sypialnia – gabinet z przełomu XIX-XX w. Na ekspozycję wróciły uratowane z zawieruchy wojennej, pozostałości dawnej kolekcji Kazimierza S. Walewskiego, z ponad stu portretami Walewskich, które także dzisiaj – stanowią prawdziwą ozdobę Muzeum. Dnia 29 czerwca 1999 r. Muzeum Wnętrz Dworskich w Tubądzinie otrzymało nową nazwę – Muzeum Walewskich w Tubądzinie.

Dwór otoczony jest zabytkowym parkiem w którym zachowały się drzewa pomniki przyrody, odrestaurowanym w latach 1986 – 1988, a nagrodzonym w 1995 r. Złotym Medalem Ministra Kultury i Sztuki. W parku znajduje się oficyna dworska z poł. XIX w.

Muzeum Walewskich w Tubądzinie jest czynne codziennie z wyjątkiem sobót i poniedziałków w godz. 9.00 – 15.00. W niedzielę czynne w godz. 10.00 – 15.00.

GALERIA ZDJĘĆ