W dniu 16.03.2023 r. w sali wystaw czasowych sieradzkiego Muzeum odbyło się otwarcie wystawy pokonkursowej  “II TRIENNALE WYCINANKI LUDOWEJ WOJEWÓDZTWA ŁÓDZKIEGO”. Na wystawie prezentowane są prace twórców ludowych, posiadające duże walory etnograficzne charakterystyczne dla regionów: sieradzkiego, łowickiego, opoczyńskiego i rawskiego. Projekt  Triennale wycinanki ludowej województwa łódzkiego, jest realizowany przez Muzeum w Łowiczu od 2019 roku co trzy lata. Do współpracy zaproszeni zostali liczni partnerzy min. Łódzki Dom Kultury, Muzeum Okręgowe w Sieradzu, Muzeum Regionalne w Opocznie, Muzeum Regionalne w  Brzezinach, Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim, Muzeum Regionalne im. S. Sankowskiego w Radomsku, Muzeum Ziemi Rawskiej w Rawie Mazowieckiej. Głównym patronem i sponsorem projektu został Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego a za przekaz medialny odpowiadał portal KulturaLudowa.pl. Region sieradzki reprezentowany był przez twórczynie ludowe p. Kazimierę Balcerzak I nagroda, p. Grażynę Kwapisz II nagroda i p. Aleksandrę Adamas i Anne Curuł wyróżnienia. Celem projektu  jest integracja i aktywizacja profesjonalistów – twórców, artystów, muzealników i odbiorców sztuki ludowej oraz uświadomienie, iż tradycyjna sztuka ludowa daje szerokie możliwości eksperymentowania w zakresie formy i kolorystyki oraz może stanowić źródło inspiracji dla sztuki współczesnej i designu. Wysoki poziom prac, silnie nawiązujący do form regionalnych i źródeł tradycyjnej sztuki został należycie doceniony przez sponsorów, którzy finansowali nagrody dla najlepszych twórców ludowych w regionie łódzkim a wśród sponsorów nagród znalazło się również sieradzkie Muzeum. Zwieńczeniem projektu była wystawa pokonkursowa prezentowana w Muzeum w Łowiczu i następnie w innych muzeach biorących udział w tym bardzo kolorowym, opartym na tradycyjnej sztuce ludowej  projekcie. Wystawę w sieradzkim Muzeum można będzie oglądać do 16.04.2023 r. Serdecznie zapraszamy.