W dniu 22 czerwca odbyło się w naszym muzeum spotkanie z Maciejem Milakiem, który zaprezentował wyniki przeprowadzonych w 2016 roku ekshumacji na terenie byłego cmentarza ewangelickiego w Sieradzu.

         Maciej Milak od wielu lat współpracuje z warszawską Fundacją „Pamięć”, na zlecenie której wykonał prace ekshumacyjne na terenie byłych Zakładów Przemysły Spirytusowego „Polmos”. W naszym mieście do 1978 roku istniał założony w końcu XVIII wieku cmentarz ewangelicko – augsburski. Po likwidacji cmentarza szczątki pochowanych tam zmarłych przeniesione zostały na cmentarz parafialny w Sieradzu oraz w Zduńskiej Woli. Nie ekshumowano jednak wtedy kwatery żołnierzy niemieckich poległych podczas I i II wojny światowej a obszar ten zalano betonem i asfaltem.

         Podczas czwartkowego spotkania Maciej Milak opowiedział o ekshumacji przeprowadzonej w 2016 roku, podczas której odkryto szczątki przeszło 260 żołnierzy niemieckich. Podczas tych prac wydobyto również rzeczy osobiste oraz fragmenty wyposażenia wojskowego oraz kilka nieśmiertelników. Niektóre z tych artefaktów zobaczyć było można podczas czwartkowego spotkania. Znalezione szczątki żołnierzy niemieckich przeniesione zostały na cmentarz żołnierzy niemieckich w Siemianowicach Śląskich.