19 kwietnia Muzeum Okręgowe w Sieradzu dołączyło do dwunastej edycji ogólnopolskiej akcji społeczno-edukacyjnej „Żonkile”. Przypinając i nosząc żonkile pokazujemy, że łączy nas pamięć o walczących, a także około pięćdziesięciu tysiącach ukrywających się w ruinach warszawskiego getta cywilach w 1943 roku. Akcja nie ma na celu poparcia dla żadnej ideologii, żadnego państwa czy narodu, ale jest wyrazem naszej pamięci o tych, którzy w beznadziejnej sytuacji walczyli o człowieczeństwo. Powstanie   i wojnę przeżyła zaledwie garstka Żydówek i Żydów. Wśród nich był Marek Edelman i to właśnie od jego gestu – składnia każdego 19 kwietnia żółtych kwiatów pod pomnikiem Bohaterów Getta – wziął się symbol akcji.

W ramach akcji społeczno-edukacyjnej „Żonkile”, Muzeum Okręgowe w Sieradzu zaprosiło uczniów Powiatowego Zespołu Szkół nr 1 w Sieradzu na wykład pani kustosz Anny Piestrzeniewicz pt. „Żydzi w Sieradzu w czasie okupacji niemieckiej w świetle relacji zebranych przez Jadwigę Kozłowską”.    W drugiej części spotkania młodzież obejrzała film edukacyjny ze zbiorów Żydowskiego Dziedzictwa Kulturowego i Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie „Nie było żadnej nadziei – powstanie w gettcie warszawskim 1943” .