27 lutego 2018 r. odbyło się w Muzeum spotkanie wspomnieniowe poświęcone księdzu Józefowi Frątczakowi, które poprowadził ksiądz infułat Marian Bronikowski. Zgromadzeni mogli również zobaczyć prezentację fotografii ukazujących życie sieradzkiego kapłana.

Józef Frątczak urodził się 19 lutego 1923 r. w miejscowości Kłodowa. Jego rodzicami byli Teofila z Kozłowskich lat 31 i Stanisław Frątczak felczer z Kłodowej lat 27. Ukończył seminarium duchowne we Włocławku. Święceń kapłańskich udzielił mu 15 czerwca 1952 roku biskup Franciszek Korczyński. Zanim trafił do Sieradza pracował w kilku parafiach diecezji włocławskiej: Michalinie i Koninie, w latach 1957-77 był proboszczem w Siniarzewie, następnie w Skulsku. W 1983 r. po przejściu na emeryturę ks. Infułata Apolinarego Leśniewskiego objął zarząd parafii p.w. Wszystkich Świętych w Sieradzu. Do Sieradza przybył 10 czerwca, a administrowanie parafią rozpoczął 28 czerwca. Za jego czasów została reerygowana kapituła kolegiaty Sieradzkiej, fara wzbogaciła się o nową polichromię. Ksiądz prałat przyczynił się również do ustanowienia patronką miasta Sieradza św. Urszuli Ledóchowskiej. Stanowisko proboszcza piastował do emerytury, na którą odszedł w 1998 r. Ksiądz Frątczak nie opuścił jednak miasta, pozostał w nim i zamieszkał w dawnej „organistówce”, przy kolegiacie. Wciąż świadczył posługę kapłańską podczas kościelnych uroczystości, procesji, dróg krzyżowych.

Ksiądz prałat Józef Frątczak w 2012 r. obchodził jubileusz 60-lecia święceń kapłańskich, zaś za swoje osiągnięcia został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi. Mieszkańcy Sieradza z pewnością zapamiętali jego płomienne, patriotyczne kazania oraz to, że wprowadził na wieżę kościoła hejnał Sieradza. Poza tym słynął z elegancji. Zawsze, każdy z 33 guzików dokładnie wyprasowanej sutanny był zapięty. Tuż przed swoim czerwcowym jubileuszem powiedział: – Niczego nie żałuję, tak jak w piosence Edith Piaf. To, że zostałem kapłanem jest dla mnie wielkim skarbem. Cenię sobie kapłaństwo i jak pisze ksiądz Jan Twardowski, klękam przed nim dziękując Bogu, że to właśnie mnie wybrał. 

Zmarł 3 stycznia 2013 r. w sieradzkim szpitalu. W uroczystej mszy świętej
w Sieradzu pod przewodnictwem biskupa Stanisława Gębickiego wzięli udział m.in. duchowni, rodzina zmarłego, władze samorządowe oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy miasta i regionu. Zmarłego kapłana żegnała także kompania reprezentacyjna 15. Sieradzkiej Brygady Wsparcia Dowodzenia.