W miesiącu marcu odbyła się kolejna edycja warsztatów wielkanocnych. Zajęcia były realizowane w trzech grupach tematycznych: palemka, pisanka i pasyjka. Każde zajęcia składały się z dwóch części: krótkiej pogadanki na temat tradycji i zwyczajów wielkanocnych regionu sieradzkiego oraz zajęć praktycznych.

Można było więc dowiedzieć się nie tylko jak wykonywano palmy, ale także o zastosowaniu ich w zabiegach magicznych chroniących domostwa i zagrody przed chorobami, pożarami i szkodnikami. Dzieci i młodzież mogła dowiedzieć się czym różni się pisanka od kraszanki. Omawiane były także dawne metody ozdabiania jajek przy użyciu naturalnych barwników: łupin cebuli (brąz), młodego żyta (żółty), czerwonego buraczka (różowy), suszonych jagód (fiolet)  lub kory dębu (czarny).  Uczestnicy mogli uzyskać również informację do czego dawniej służyły gospodynią skorupki z poświęconych jajek. Omawiane były także tradycje związane z Lanym Poniedziałkiem, a zwłaszcza zapomniany zwyczaj chodzenia z pasyjką.

Każdorazowo stopień trudności zajęć praktycznych był dostosowany do wieku i umiejętności uczestników. W tym roku największą popularnością cieszyły się palma i pisanka. W warsztatach wzięło udział 19 grup. Łącznie odwiedziło nas 384 dzieci i młodzieży. Były to dzieci z  Przedszkola Nr 1, Niepublicznego Przedszkola Sióstr Urszulanek, Przedszkola Szkoły Podstawowej Nr 1 w Sieradzu, Szkoły Podstawowej Nr 1 w Sieradzu,  Szkoły Podstawowej Nr 4 w Sieradzu, Szkoły Podstawowej Nr 6 w Sieradzu, Szkoły Podstawowej Nr 8 (Integracyjnej) w Sieradzu, Szkoły Podstawowej Nr 9 w Sieradzu, Szkoły Podstawowa w Charłupi Wielkiej oraz  ze Zespołu Szkół Specjalnych w Zduńskiej Woli.

Muzeum Okręgowe w Sieradzu dziękuje p. Sylwestrowi Gajewskiemu z Gruszczyc za bezpłatne przekazanie jajek na potrzeby prowadzonych warsztatów.